Seria Mądra Mysz – tym razem Zuzia obchodzi urodziny

Tym razem niemieckie autorki Liane Schneider (tekst) oraz Eva Wenzel-Bürger (ilustracje) przedstawiają książkę “Mądra mysz – zuzia. Zuzia obchodzi urodziny w super cenie“.

Podstawowe informacje

Polskim wydawcą serii Mądra Mysz jest poznańskie wydawnictwo Media Rodzina. Tłumaczką niniejszego tomu, “Mądra mysz – Zuzia. Zuzia obchodzi urodziny”, jest Emilia Kledzik. Pozycja liczy sobie 24 strony i po raz pierwszy była wydana w 2010 roku. Książeczka ma wymiary kwadratowe 192 × 192 mm, oprawa jest miękka. Na okładce widnieje ilustracja, na której widać uśmiechniętą trójkę dzieci. W środku Zuzia w koronie, w bluzce w biało-czerwone paski i niebieskiej sukience, z torebką na ramie podpisaną jej imieniem. Otacza ją dwóch chłopców, jeden trzyma kwiatka, drugi balonik. Za ich nogami kroczy biało-szary kot. Na podłodze widać rozpakowane opakowania po prezentach. W górnej winiecie, na czerwonym tle widać napis “MĄDRA MYSZ” i mysz idącą z książką pod pachą. Książka jest rekomendowana przez akcję CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

A co w środku?

Zuzia pyta mamę, czy może zaprosić dużo dzieci na swoje piąte urodziny. Najchętniej zaprosiłaby wszystkie dzieci ze swojej grupy w przedszkolu. Mama żartuje sobie, że jak ktoś ma pięć lat, to może zaprosić tylko pięć osób. Zuzia się zastanawia. Wymienia Julię, najlepszą koleżankę, Laurę i Jolę.No i kuzyn Michał. A także Sabina. A bliźniaki Kasia i Leszek? To będzie aż siedem osób. Mama oczywiście zgadza się na siedmioro gości. W dzień urodzin dziewczynka zabrała do przedszkola babeczki, które upiekła razem z mamą. Zuzia ustroiła pokój, zawiesiła balony i girlandy. Na stole były ciasto i kakao dla dzieci. Na podłodze zostawiła miseczkę dla kotka z mlekiem. Zuzia rozpakowała prezenty. Wszyscy świetnie się bawili. Tata urządził nawet zabawę terenową. W końcu to piąte urodziny Zuzi, która jest już taka duża.

Seria MĄDRA MYSZ

Seria “MĄDRA MYSZ” to edukacyjna seria książeczek dla dzieci od 3 roku życia, w skład której wchodzą, między innymi, obyczajowe opowiadania z życia wzięte o przygodach Zuzi. Oprócz tego są książeczki o Maksie, o wykonywanych zawodach (podseria Mam przyjaciółkę/Mam przyjaciela), o Maszynach i pojazdach oraz Dawniej i dziś – o tym, jak wyglądał świat kiedyś, a jak wygląda dziś. Seria reaguje również na bieżące wydarzenia – w 2020 roku wyszła książeczka zatytułowana “Mądra mysz. Zuzia w czasie pandemii”, zapoznająca dzieci z problemami powstałymi z powodu pojawienia się COVID-19. Ważna jest także rola rodziców w całej serii, którzy są cierpliwi, wyrozumiali, otwarci i wspierający.

Autorka serii

Liane Schneider to niemiecka pisarka i nauczycielka po studiach chemicznych i plastycznych. W oryginale niemieckim Zuzia nazywa się Conni, a jej postać była zainspirowana córką autorki. Panna Schneider jest już osobą dorosłą, nie przeszkadza to jednak jej mamie dalej pisać książeczek o kilkuletniej Conni-Zuzi. Pisarka najbardziej lubi malować, pisać i czytać – a to wszystko najlepiej na plaży nad morzem.